Arvuti aju, mis tegeleb protsesside juhtimisega ning käskude täitmisega. Vanasti tähtistati protsessorit taktsageduse järgi – 1,6 GHZ, 2,4 GHz, 3.6 GHz – näitas, mitu elementaartehet suutis protsessor sekundis teha. Uuemate protsessorite juures enam taktsagedust ei näidata, nimetuses on täht ja mudelinumber. Näiteks T6570 – kahetuumane sobiv protsessor kontoritööks ning internetikasutuseks. Uuemad Inteli protsessorid on kas kahe tuumaga või juba nelja tuumaga – i3 sobiv kontoritöödeks ning internetikasutuseks, i5 – multimeedia arvutile, i7 – tippprotsessor, Atom – netbook arvuti protsessor. Vaata lähemalt ka www.intel.com ja www.amd.com
Arvuti osa, mille ülesandeks on helide tekitamine ja maha mängimine. Tänapäevastel arvutitel on valdavalt tegemist integreeritud ehk emaplaadil asuva helikaardiga. Kui on soov kasutada helikaarti muusika kirjutamiseks ja töötlemiseks, peab tellima juurde täiendava USB või PCI Express tüüpi helikaardi.
Raadioühendus standard kahe seadme vahel, tegevuskaugus kuni 10m. Võimaldab failide vahetust, visiitkaartide saatmist, juhtmeta hiire, klaviatuuri või „käed-vaba“ seadme kasutamist.
Seade, millega saab kirjutada CD või DVD plaadile muusikat, fotosid, teha tagavarakoopiaid oma dokumentidest. On olemas erinevad CD ja DVD plaatide formaadid. CD-R – ühekordselt kirjutatav CD plaat. DVD-R – ühekordselt kirjutatav DVD plaat. CD-RW – korduvkirjutatav CD plaat. DVD-RW – korduvkirjutav DVD plaat. DVD-R DL – kahepoolne ühekordselt kirjutatav DVD plaat. DVD-RAM – korduvkirjutatav DVD plaat, mis võimaldab ümberkirjutamist üle 100 tuhande korra (DVD-RW võimaldab ümberkirjutamist umbes 1000 korda). CD plaat – tavaliselt 700 (800) MB, DVD plaat – 4,2 GB, kahepoole 8,5 GB. Blu-ray – uut tüüpi optiline plaat suurema andmemahuga kui DVD, maht 25 GB, kahepoolne BR plaat maht 50 GB.
Klaviatuuri suurus (ja vahel ka paigutus) erineb vastavalt sülearvuti suurusele. Täissuuruses klaviatuur: nupud õiges suuruses. Täissuuruses klaviatuur numbrinuppudega: lisaks õige suurusega nuppudele on arvutil eraldi numbrinupud. Vähendatud klaviatuur: nuppude suurus on veidi väiksem kui täissuuruses klaviatuuril, levinud netbookidel.
Arvuti tarkvara, mis juhib kõikide arvuti seadmete ning programmide ehk rakenduste omavahelist tööd. Levinud operatsioonisüsteemid on Windows XP, Vista ja 7. Apple arvutitel on kasutusel operatsioonisüsteem Mac OS X. Samuti leidub arvuteid, mis kasutavad vabavaralist operatsiooni süsteemi Linux.